
Young Boys åbner nedrykningsspillet på hjemmebane mod Sundby fra Amager – en modstander, som tidligere i foråret blev besejret 4-1 i et stærkt opgør. Foto: Silkeborg TalentWatch.
Mandag den 21. april kl. 14:00 fløjtes første runde i nedrykningsspillet i gang, når Young Boys tager imod Sundby i Buret. Efter et grundspil med svingende resultater og hård konkurrence i midterfeltet, gælder det nu ti altafgørende kampe, hvor hver eneste point kan vise sig afgørende.
Young Boys går ind til opgøret med fokus på at få en stærk start på den nye fase – og med tro på egne evner. For nogle uger siden mødtes de to hold på Amager, og her leverede Young Boys en overbevisende præstation, hvor holdet efter en jævnbyrdig første halvleg satte sig tungt på kampen efter pausen og vandt fortjent 4-1. Den kamp viste tydeligt, hvad der er muligt, når spil, energi og kvalitet forenes.
Mandagens kamp bliver dog en helt ny opgave. Sundby har haft tid til at evaluere og forberede sig, Sundby vil uden tvivl være opsatte på at revanchere nederlaget og tage point med hjem. De er kendt for deres fysiske tilgang og direkte spil, og det kræver koncentration, god struktur og disciplin i duellerne, hvis Young Boys skal holde kontrol over opgøret.
Samtidig bliver det en særlig anledning – årets første hjemmekamp i nedrykningsspillet, og den første kamp i denne afgørende fase. For Young Boys handler det om at sætte tonen fra start, få momentum og give publikum noget at varme sig på i Buret.
Der venter et intenst opgør, hvor kampen kan blive afgjort på detaljerne. Men med den rette indstilling, energi og vilje, er der god grund til optimisme forud for kickoff.
Kampen fløjtes i gang mandag den 21. april kl. 14:00 – vi glæder os til at se jer!
Cafe Humlechok er sponsor for Young Boys Fanzone i forbindelse med den første slutsspilskamp, hvor de første 50 deltagere i Humlechock begivenheden via facebook bliver forkælet med lækre snacks, drikkevarer og gratis indgang til kampen. Læs mere her!