Hvis KJellerup redder livet i Danmarksserien, så kan det blive et gensyn med lokalopgøret med de gule – i kampen om at være kommunens næstbedste hold. Billedet fra en pokal-sejr på Bjerget.

Med weekendens nederlag i overtiden til Avarta forsvandt en stor del af vore muligheder for overlevelse, og efter fire år i 3. division lugter det nu atter af Danmarksserie-fodbold i Buret.

“Hvis jeg skulle tage bookmaker-kasketten på, så vil jeg sige at der maksimalt er tre procents sandsynlighed for at vi redder os”, lyder det fra den tidligere betting-mand, Holger Kristiansen.
Og det er nok endda med de optimistiske briller. Så et overlevelses-odds vil mindst være på 30, vurderer jeg“.

Men hver en procents chance skal naturligvis afsøges og forfølges – men det kræver i hvert fald en sejr over både Holstebro onsdag og lørdag i Lyseng.

Skulle det ende i nedrykning vil det være den første nedrykning siden KFUM rykkede ned i Serie 3 for 12 år siden. Siden dengang har vi kun kendt til optur på Søholt Parkvej 8. Og fra at være kommunens 4.-5. bedste hold har vi de seneste 4-5 år været det næstbedste. De seneste fire år har Silkeborg faktisk været een af kun fire byer i Danmark med to divisionshold (de andre: København, Odense og Aarhus).

Men om vi får en ny dyst med Kjellerup i Danmarksserien er måske tvivlsomt. Som det ser ud lige nu ligger Kjellerup nemlig også til nedrykning, og skal måske en tur i Jyllandsserien.