
En fodboldlegende fra Silkeborg, Simon Jakobsen, har skiftet den røde SIF-trøje og den gule Hobro-trøje ud med den hvide fra Young Boys – og har sat sig i stolen som Head of Football på Young Boys-kontoret
Vi er stolte over at kunne præsentere Simon Jakobsen som ny Head of Football i Young Boys FD.
Den 34-årige Silkeborg-profil kommer med den helt rette bagage for Silkeborgs unge divisionsklub.
“Simon er en drømme-signing for Young Boys,” udtaler Holger Kristiansen.
“Simon kender dansk fodbold indefra. Han kender Silkeborg. Han har været en fortrinlig leder (anfører) i de mange år. Han er god til at kommunikere. Og så er han en fyr med de rette værdier” siger klub-direktør Kristiansen.
Derfor er vi sikre på at han glider godt ind i arbejdet i vore projekter, som spænder fra talent-udviklingen i Young Boys Future over 3. divisionsholdet Young Boys til vor connection med akademiet i Tanzania.
At Simon er kendt af alle i Silkeborg er et stort plus, når han som fodboldchef i klubben skal samarbejde med klub, spillere, forældre, trænere, sponsorer, kommune, divisionsforening og andre interessenter. I første omgang skal Simon naturligvis sættes ind i hvordan ‘vi gør tingene hos Young Boys’, og her starter vi naturligvis med de jobs og opgave, der ‘ligger tættest’ på fodbolden.
“Men jeg tror faktisk på, at jeg godt kan ske at have fundet manden, der skal sætte sig i min stol engang”, siger klubdirektøren.
“Det er med lige dele glæde og stolthed, at jeg har takket ja til at blive Head of Football i Young Boys. En klub der har gang i en meget spændende udvikling, som jeg ser frem til at blive en del af og sætte mit præg på”, fortæller Simon Jakobsen, der glæder sig til at tage hul på næste kapitel i sit arbejdsliv:
“Det er et lille års tid siden, jeg annoncerede mit karrierestop, og siden har jeg funderet over, hvad der så skulle ske. Min drøm var, at jeg i mit næste job kunne blive i fodboldens verden samtidig med, at udviklingen af unge mennesker ville spille en væsentlig rolle i jobbeskrivelsen. Så da muligheden for at blive en del af Young Boys opstod, var jeg ikke et sekund i tvivl om, at det var det helt rigtige job for mig. Klubbens holistiske tilgang til udviklingen af de unge fodboldspillere – både på divisionsholdet, på Future og på akademiet i Tanzania – tiltaler mig, og jeg ser rig mulighed for, at jeg med mine kompetencer og min erfaring fra et langt fodboldliv kan bidrage positivt til en i forvejen stærk kultur”, siger Simon og tilføjer:
“Og så glæder jeg mig helt vildt til at tage ved lære af Holger og de andre dygtige mennesker i og omkring klubben. Der er meget på den anden side af kridtstregerne, jeg ikke har kendskab til endnu. Men også af den grund er jeg sikker på, jeg er landet det helt rigtige sted”.
Hver mandag kan du i øvrigt høre Simon Jakobsen i Superliga-podcasten – Vores Liga – og ellers kan du møde ham hos Young Boys på Søholt.
Velkommen Simon!

En legende er tilbage på Søholt. Man kan svagt skimte lysmasterne på Jysk Park – men den daglige gang er rykket 800 meter østpå – til Young Boys kontoret hos Silkeborg KFUM