Young Boys Academy’s kunstgræsbane under produktion på fabrikken i Guangzhou i Kina

I løbet af sommeren 2026 opfyldes et stort ønske på akademiet: Vi får lavet en fuld kunstgræsbane. Og vi kan næsten ikke vente.

Vi er nu 27 drenge, og om to år rammer vi 40 drenge, hvor de ældste nogen dage er på banen to gange om dagen. Når regnen er hårdest (i marts/april og i december) der har vor eneste bane på akademiet det svært.

Da vi samtidig – modsat de fleste afrikanske hold – har en spillestil, hvor små hurtige førstegangsafleveringer og spil ud fra første zone er nøglen … så er det vigtigt at vi altid har en supergod og plan bane. Vores eksisterende græsbane er blandt de bedre i Tanzania – men nu bliver det endnu bedre: I løbet af juli måned får vi nemlig lagt kunst på en 55 x 100 meter stor bane.

Det bliver Arushas (Tanzanias tredjestørste by) første store kunststofbane, så drengene glæder sig naturligvis.

Som det ses på billedet ovenfor, så er banen nu produceret på fabrikken i Guangzhou i Kina, og vi har også haft en repræsentant på fabrikken og tjekke det ud. Nu er de klar til at blive shippet til Dar es Salaam. Så om 6-8 uger lander rullerne på akademiet.

Inden vi er klar til at tage imod kunstgræsset har vi dog en del at lave selv. Først og fremmest skal vi ha’ gjort banen så bred som overhovedet mulig, så derfor er en masse arbejdere i øjeblikket igang med at hugge 4 meter bjergvæg ned i den østlige side, hvor vi på den vestlige side bliver nødt til at køre helt ud til skel, hvorfor vi dér må bygge en 100 meter lang stor og solid mur.

Muren mod vest der skal sikre at vi kan køre banen helt til skel er mere end to meter høj… og altså 100 meter lang.

Ud over mur og bjergvæg, skal vi ha’ gravet vores eksisterende græsbane op, og bygget fundamentet med membran, drænrør, layers mv.

Følg udviklingen her på siden …